درباره انجمن اختلال‌های یادگیری ایرانیان (اَویان)

انجمن اختلال‌های ویژه یادگیری ایرانیان (اَویان) سازمانی مردم نهاد و متشکل از اساتید، صاحب‌نظران، کارشناسان و افراد دغدغه‌مند در حوزه اختلال‌ها و تفاوت‌های یادگیری است.

ایده اولیه شکل‌گیری این انجمن از تجربیات سال‌ها آموزش و پژوهش در این حوزه در گروه روان‌شناسی تربیتی دانشگاه الزهرا و به ویژه با انجام پایان‌نامه‌ای با عنوان “بررسی چالش‌ها و محدودیت‌های ورود به دانشگاه برای دانش‌آموزان ایرانی با ناتوانی‌های یادگیری ویژه” در سال 1395 از سوی دانشجویی علاقه‌مند و پیگیر آغاز شد. یافته‌های این پژوهش و پژوهش‌هایی از این دست نشان از کم‌توجهی و آگاهی اندک خانواده‌ها و حتی مسئولان از مشکلات و چالش‌های این گروه دارد و البته این مسئله بیشتر زمانی مشهود است که پس از پایان دوره‌ی ابتدایی دانش‌آموز حتی از چتر حمایتی محدودی هم که بوده خارج می‌شود.

با وجود آن که راه‌اندازی این انجمن با تاخیری نزدیک به یک قرن از انجمن‌های مشابه آن در آمریکا و دیگر کشورهای توسعه‌یافته انجام گرفته است، در صدد پرکردن شکاف عمیق علمی و عملی کنونی است.

این انجمن نه تنها با هدف آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی به افراد جامعه درباره‌ی انواع اختلال‌های یادگیری و مشکلات آن است، بلکه پیام‌رسان آن‌ها به مردم و مسئولان است تا با یاری یکدیگر جامعه‌ای سازگارتر با تفاوت‌ها و نیازهای ویژه این گروه از افراد جامعه را بسازیم.